Focke Wulf Fw-190 A-8/R-11

Prace nad powstaniem samolotu trwały od roku 1937.  Ministerstwo Lotnictwa Rzeszy (Reichsluftfahrtministerium ? RLM) ogłosiło specyfikację na nowy samolot myśliwski, który miał służyć razem z Messerschmitt Bf-109 w lotnictwie niemieckim. W zakładach Focke-Wulf trwały już prace nad nowym samolotem myśliwskim. W 1938 roku RLM zamówiło 4 maszyny prototypowe nowego myśliwca, najpierw zbudowano drewniany model samolotu a w październiku 1938 rozpoczęto prace nad prototypem.

Powstało bardzo wiele wersji samolotu Focke-Wulf Fw-190, jednak na nasz warsztat trafił Fw-190 A-8/R11 w skali 1:72, myśliwiec nocny i do działania w trudnych warunkach atmosferycznych wyposażony aparaturę radiolokacyjną. Model firmy Revell numer katalogowy producenta REV-04165 można wykonać w dwóch wersjach A-8 i R11, my wybraliśmy R11 ze względu na ciekawe malowanie i charakterystyczne anteny na skrzydłach, które sprawiają, że samolot wygląda bardzo interesująco i nietypowo.

Dane techniczne:

Państwo Niemcy
Typ samolotu Samolot myśliwski
Konstrukcja Dolnopłat, konstrukcja metalowa, kabina zakryta, podwozie chowane
Załoga Samolot jedno osobowy
Rozpiętość 10,51 m
Długość 9,10 m
Wysokość 3,95 m
Powierzchnia nośna 18,30 m?

Sklejanie

Budowę modelu rozpocząłem od umycia wyprasek w wodzie z mydłem. Taki zabieg spowodował pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń powstałych na etapie produkcji. Umycie części przed sklejaniem sprawia, że przy malowaniu samolotu farba podkładowa lepiej przylega do plastiku.

Przy budowie tego samolotu trzeba było w miejscach łączenia skrzydeł z kadłubem uzupełnić powstałe szpary szpachlówką. Jednak szczeliny były niewielkie i ładnie zostały wypełnione przed malowaniem. Tak jak wspomniałem wybraliśmy wersję R11, wersja ta posiada ciekawe malowanie, jako farby podkładowej użyłem koloru RLM76 ( Lichtblau – zamiennik PACTRA A93). Okazało się, że kolor ten występuje od strony podwozia i na bokach samolotu. Takie rozwiązanie pozwoliło na ładne pokrycie farbą docelową. Model skleja się łatwo a dobrze odwzorowane detale przez producenta, nie wymagają wielu poprawek i szlifowań. Nie udało mi się zrobić zdjęć z etapów budowy, dlatego przedstawiam kilka fotografii gotowego modelu.