Lotnictwo brytyjskieModele brytyjskich samolotów z czasów II wojny światowej są bardzo popularne. Kto z nas nie marzył o własnym Spitfire czy Hurrucane w barwach i oznaczeniami Dywizjonu 303.  Podobnie jak malowania samolotów niemieckich, może przysporzyć początkującemu modelarzowi trochę kłopotów z doborem odpowiednich farb.

Jednak w przypadku samolotów brytyjskich jest troszkę łatwiej niż z niemieckimi. Samoloty te nie miały aż tak skomplikowanego kamuflażu i kolorystyki. jedyne co trzeba zapamiętać to gdzie dany samolot latał i w jakim okresie. Kolorów jest znacznie mnij w porównaniu do kolorów stosowanych w lotnictwie niemieckim. W przypadku lotnictwa RAF nie było takiej instytucji która aż tak mocno i rygorystycznie przestrzegała kolorystyki.

Kamuflaż

W samolotach RAF dla myśliwców mamy do czynienia z dwoma malowaniami określanymi jako Pattern A i B. Patern B był lustrzanym odbiciem Pattern A.

Zasadą było, że samoloty o nieparzystym numerze fabrycznym otrzymywały Pattern A, natomiast o numerze parzystym otrzymywały Pattern B, a od 15.08.1941 stosowano już tylko Pattern A.

Pattern A

Widok prawej i lewej strony kadłuba

Pattern A

Widok kamuflażu na skrzydłach, statecznikach i górnej części kadłuba.

Sprawę kamuflażu mamy już załatwioną. Kamuflaż ten był dostosowany do danego typ samolotu. Samoloty Spitfire miały swój typ malowania, Hurricane swój a Gloster Gladiator swój.

Dlatego należy zapoznać się dokumentacją przed malowaniem modelu, aby prawidłowo namalować układ plam.

Malowanie

Samoloty brytyjskie w początkowej fazie wojny miały pomalowane dolne powierzchnie zgodnie ze schematem Day – Night. Lewa połowa samolotu była kolorem białym a prawa czarnym. Czasem dolna część kadłuba była malowana na kolor srebrny. Od 6.06.1940 roku  zaczęto stosować na całej dolnej powierzchni kolor Sky type S. Następnie 15.08.1941 roku zastąpiono kolor Sky type S kolorem Medium Sea Gray.

 

Schemat malowania  Day – Night

Początkowa faza wojny

 

Schemat malowania  Sky type S

Kolorystyka od 6.06.1940

Kolorystyka od 15.08.1941

Zmianie uległy też kolory którymi malowano kadłub i górne powierzchnie skrzydeł. Na początku kamuflaż był malowany kolorem Dark Earth i Dark Green a w 1941 roku kolor Dark Earth zastąpiono kolorem Ocean Grey.

 

Malowanie samolotów od początku wojny do roku 1940

Malowanie samolotów od roku 1941

Kiedy Wielka Brytania przystąpiła do działań wojennych w Afryce samoloty na początku były malowane tak jak w Europie. Jednak od 10.07.1940 roku kolor Dark Green został zamieniony na Middle Stone a dolne powierzchnie skrzydeł malowano w kolorze Azure Blue.

Schemat malowania Tropical Scheme od 10.07.1940

Schemat malowania Tropical Scheme od 10.07.1940

Westland Lysander

Westland Lysander

W początkowy okresie wojny górne powierzchnie samolotów malowane były podobnie jak myśliwskie, z ta tylko różnicą że zostały opracowane wersje Pattern A i B dla samolotów jedno, dwu i czterosilnikowych. Powierzchnie dolne, malowane były w całości na kolor czarny. w roku 1940 uległo modyfikacji malowanie bocznych powierzchni samolotów, polegające na pomalowaniu ich na kolor czarny do wysokości 3/4 ich wysokości oraz w całości statecznika pionowego. Bombowce przeznaczone do działań dziennych dolne powierzchnie malowane miały kolorem Sky type S.

Avro Lancaster

HALIFAX B MK I/II GR II

Fairey Swordfish Mk.I/III

Fairey Swordfish Mk.I/III

Tabela kolorów technicznych stosowanych w lotnictwie RAF.

 Kolor Przeznaczenie

Sky type S

Kolorem tym były malowane dolne powierzchnie do 1941 i pas na ogonie samolotu oraz kołpaki.

Interior Grey-Green

Kolor stosowany do malowania kokpitów.

Black

Kolor przeznaczony do malowania samolotów mocnych, łopat śmigieł.

Red

Kolor przeznaczony do malowania kołpaków.

Yellow

Kolor przeznaczony do malowania końcówek śmigieł.

Na tym chciałbym zakończyć prezentację malowania w lotnictwie RAF. kolorystyka i zasady malowania są bardziej proste niż w lotnictwie Luftwaffe. Zachęcam wszystkich modelarzy, tych początkujących i tych bardziej doświadczonych do poszukiwania informacji na temat malowania samolotów. Dzięki temu wasze modele będą bardziej zbliżone do oryginalnych samolotów.

 

Malowanie Modeli

Jak widać malowanie modeli z Wielkiej Brytanii jest łatwiejsze niż samolotów niemieckich. Tu również mamy dwie możliwości co do farb, albo kupujemy farby oddzielnie przy budowie każdego modelu lub stosujemy gotowe zestawy farb. Przy samolotach brytyjskich gotowych zestawów jest znacznie więcej do wyboru.

   

Zestawy farb Vallejo

     

Zestawy farb Hataka