Warsztat

Każdy modelarz ma swoje ulubione narzędzia do budowy modeli. W zależności od tego czy zaczynamy sklejać czy już sklejamy każdy z nas powinien posiadać kilka pędzelków, pilniki, nożyk itp.

Jednak w im więcej zaczynamy sklejać tym bardziej rozrasta się nam nasz warsztat. Narzędzia należy dobierać tak aby to nam się wygodnie pracowało. Dlatego sami powinniśmy dobrać sobie je tak aby były wygodne w pracy.

Co na początek ?

 1. Przede wszystkim ostry nożyk – dobry nożyk pozwoli na łatwą obróbkę części i wycinanie elementów jak i wycinanie w elementach. Osobiście lubię nożyki typu skalpel z wymiennym ostrzem. W swoim warsztacie mam zarówno nóż z końcówką prostą jak i zakrzywioną.
 2. Cążki – to drugie narzędzie warte uwagi. Czasem dla oszczędności nie kupujemy cążek i wyłamujemy elementy modelu z wyprasek. Jednak takie działanie może powodować uszkodzenia w elementach lub nawet złamanie. Ktoś może powiedzieć, że do wycinania można użyć noża lub nożyczek. Lecz grube nadlewki ciężko jest usunąć nożem, a nawet może to doprowadzić do złamania ostrza.
 3. Pęseta – Do małych i drobnych elementów przyda się pęseta. osobiście posiadam pęsety o zaokrąglonych końcach jak o szpiczastych. Pęseta przydaje się też to nakładania kalek na model.
 4. Patyczki higieniczne – Przydają się do odsączania nadmiaru wody z kalek i nanoszenia zabrudzeń przy waloryzowaniu modeli.
 5. Wykałaczki i patyczki drewniane – Do mieszania farb i przy malowaniu elementów takich jak koła, śmigła. Służą też do nakładania szpachlówek w szczeliny.
 6. Papier ścierny – Przy budowie modelu przydają się różne grubości papieru ściernego. Jednak zazwyczaj są to papiery o bardzo drobnej powierzchni ściernej.
 7. Pilniki, iglaki – Znajdą zastosowanie przy szlifowaniu elementów z metalu.
 8. Rylce, dłubaki, igły i wiertła – ich zadaniem jest wykonywanie otworów i poprawianie linii podziału blach

Narzędzia malarskie

 1. Pędzle różnej grubości – Na początek nie musimy kupować aerografu do malowania. Jednak powinniśmy zakupić sobie kilka rodzajów pędzli. Ja polecam rozmiary 00 , 0 , 1,2,4,6 . Warto mieć kilka pędzli gdyż do różnych powierzchni w modelu będziemy stosować pędzle o różnej grubości i szerokości.
 2. Paleta – Do mieszania farb i sprawdzania kolorów przyda się paleta. ja używam starych płyt CD, są tanie i dobrze się na nich pracuje.
 3. Kawałki gąbki – przydadzą się  do robienia kamuflażu, szczególnie na samolotach niemieckich.
 4. Ręcznik papierowy – Do czyszczenia pędzli w czasie malowania.
 5. Pojemnik na rozpuszczalnik – W mojej pracy modelarskiej stosuję farby akrylowe, dlatego do czyszczenia pędzli stosuję wodę. Jako pojemników na wodę używam małych słoiczków szklanych w jakich można kupić przyprawy w sklepie spożywczym.

Jak na początkowy zestaw modelarski narzędzi i materiałów jest dość sporo. Jednak należy je dobrać wedle własnych potrzeb. Jadnak należy pamiętać, że warsztat budujemy przez cały czas naszej zabawy z modelami i nie ma konieczności kupowania wszystkich narzędzi od razu. Musimy też pamiętać aby dbać o narzędzia jeśli mają długo nam służyć. Dlatego po skończonej pracy z modelem należy oczyścić pędzle z farby a pozostałe narzędzia z kleju i pyłu.