Przygotowanie modelu do sklejania

Kiedy kupimy nasz upragniony model zaraz chcemy go rozpakować i przystąpić do sklejania. Chcemy szybko skleić i pomalować, aby cieszyć się nowym nabytkiem w naszej kolekcji. Jednak takie podejście może prowadzić do kłopotów, ponieważ modelarstwo to pasja dla cierpliwych i dokładnych i pośpiech nie jest wskazany w niektórych przypadkach. Dlatego zanim rozpoczniemy budowę samolotu czy czołgu warto zapoznać się instrukcją montażu. Obecnie zanim zakupimy model można poszukać w Internecie instrukcji do interesującego nas modelu i przeglądnąć ją, aby przygotować się do budowy modelu.

Osobiście zanim kupie samolot szukam instrukcji i na jej podstawie wybieram wersję samolotu jaką będę robił. Przeglądam malowanie, zapoznaję się z kolorami farb jakie należy użyć przy budowie. Jeśli jakiś kolorów farb nie posiadam to robię listę i szykuję się do ich zakupu. Podobnie postępuję z kalkomaniami. Nie zawsze korzystam z kalkomanii, które są w zestawie. Czasem zakupuję jakieś kalkomanie do konkretnej wersji zgodnie z dokumentacją historyczną.

Jeśli zdecyduję się na konkretny model i go kupuję, to później przeglądam zdjęcia jak inni modelarze wykonali  cały model czy też jakieś elementy tego modelu, skupiając się na detalach, które chciałbym pokazać w mojej pracy.

Mamy już model na stole, wiemy jak go pomalujemy i jakie kalkomanie zastosujemy i …. .

Wielu początkujących modelarzy zabiera się do klejenia i malowania. Jednak ja polecam przed montażem umyć wypraski z wodzie z płynem do mycia naczyń lub mydłem. I tu następuje przerażenie …. zaraz zniszczymy nasz model ! ….. .

Jednak nie , jedyne czego nie myjemy to szyby, osłony kabin i elementy z metalu  tych elementów nie myjemy. pozostałe elementy możemy spokojnie umyć.

Pewnie zadacie pytanie po co taka kąpiel ? Taki zabieg likwiduje zabrudzenia powstałe w procesie produkcji.

Warto wymyć wypraski przed klejeniem aby klej, a przede wszystkim farba lepiej się nakładała na powierzchnie modelu. Oczywiście po wymyciu wyprasek należy dobrze wysuszyć wszystkie części.

Wypraski myjemy w letniej wodzie, a suszymy je odkładając na papierowy ręcznik, aby wyschły. Nie należy stosować do suszenia suszarek czy innych urządzeń, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić nasz model. Przed odłożeniem wyprasek do suszenia należy opłukać je pod bieżącą wodą w celu usunięcia mydlin.

Mycie wyprasek w wodzie z mydłem.

Mając wysuszone wypraski staramy się jak najmniej dotykać części które obrabiamy aby ich nie zabrudzić. Warto sklejać model w jakiś rękawicach choć jest to niewygodne. Dlatego można zastosować osłony tylko na końce naszych palców zrobione z kawałków rękawic gumowych. Nasze ręce nie będą się pociły, łatwo będzie nam obrabiać drobne elementy.

Zapewne zapytacie dlaczego zalecam mycie wyprasek. W procesie produkcji modeli formy, w których wytłacza się wypraski są pokrywane warstwą oleju, olej ten częściowo pozostaje. Dlatego przy malowaniu modelu farba nie chce się dobrze trzymać powierzchni. Czyszcząc wypraski sprawiamy, że łatwiej nam będzie pomalować model farbą podkładową a  później kolorem bazowym.

Ale o malowaniu modeli to jeszcze powiemy. Mając czyste wypraski znając instrukcję, możemy przystąpić do budowy.