Czołg T-90

 

T-90 został wyprodukowany w 1993 rok. Został skonstruowany w oparciu o prototyp czołgu T-88. Jednak wersja produkcyjna bazuje na modelu T-72BM, do budowy użyto również podzespołów czołgu T-80. T-90 został wyposażony w nowej generacji pancerz reaktywny generacji KONTAKT-5 na kadłubie i wieży. Czołg jest również produkowany w wersjach eksportowych i wykorzystywany jest w wielu krajach.

 

 

 

Dane techniczne:

Państwo Rosja
Typ pojazdu Czołg podstawowy
Prędkość ; zasięg 65 km/h ; 650 km
Załoga 3 osoby
Szerokość 3,37 m
Długość 6,86 m
Wysokość 2,23 m
Masa 46,5 t

Sklejanie

Dziś udało mi się ukończyć model czołgu T-90. Model wydany został przez firmę Zvezda w skali 1:35. jest to pierwszy z modeli pojazdów jaki znalazł się w mojej kolekcji.

Do tej pory nie miałem przyjemności sklejać modeli firmy Zvezda. Przeważnie były to modele Eduarda, Tamiya oraz Revell. Jednak zaproponowano mi abym spróbował skleić model produkcji rosyjskiej. podszedłem do tego z pewną rezerwą, ale już po otwarciu pudełka ujrzałem dobrze wykonany model z dokładnie odwzorowanymi detalami. Pierwsze sklejony elementy ukazały, że pasują do siebie i nie trzeba zbyt wielu poprawek za pomocą szpachlówki.

Na modelu spróbowałem po raz pierwszy zastosować kilka technik modelarskich takich jak, wash, cieniowanie, pigmenty i cieniowanie za pomocą farb olejnych. Nie ukrywam, że bałem się tych technik, gdyż do tej pory nie stosowałem ich w swojej pracy. Ale jak na pierwszy raz wyszło dobrze, mam nadzieję, że kolejne modele pojazdów będą lepsze a wspomniane techniki będą lepiej widoczne.

Po raz pierwszy też wykonywałem na modelu odpryski i obicia, nie są one idealne ale mam nadzieję, że będzie lepiej.